System ROP

Systemy ROP

Systemy ROP czyli systemy ręcznego ostrzegania pożarowego służą do ręcznego uruchamiania systemu sygnalizacji pożarowej. System ten uruchamia osoba, która jako pierwsza zauważyła pożar. Najpopularniejszymi systemami ROP są ostrzegacze dwuetapowe. Uruchomienie takiego ostrzegacza polega na zbiciu szybki ochronnej oraz wciśnięcie przycisku odpowiedzialnego za włączenie alarmu. Sygnał z ostrzegacza przebiega bezpośrednio do centrali.

Istnieją dwa typy ostrzegaczy, które mogą być montowane na zewnątrz lub wewnątrz budynków.

Zaczadzenie

Czy wiesz, że zaczadzenie to najczęstsza przyczyna śmierci w czasie pożarów? Czy wiesz jak skutecznie chronić siebie i Twoich bliskich? Czy leży Ci na bezpieczeństwie dobro rodziny i współlokatorów? Czy w Twoim mieszkaniu zamontowane są systemy ROP? Podejrzewam, że na ostatnie pytanie odpowiedź będzie przecząca. Niestety, ale wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że podczas pożaru może mieć odciętą jedyną drogę ucieczki i jednocześnie zablokowany dostęp do telefonu. Nie zdążymy zadzwonić po straż pożarną, a zanim sąsiedzi zauważą dym prawdopodobnie będzie już za późno. W ten sposób narażamy życie nie tylko swoje, ale również innych mieszkańców domu, bloku czy osiedla.

Czujki

A przecież wystarczy zwykła czujka pożarowa, która w porę ostrzeże nas przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Warto jednak pójść o krok dalej i zainstalować (czy to w domu czy w siedzibie naszej firmy) systemy ROP. Ręczne ostrzeganie pożarowe to instalacje, które znamy z wielu korytarzy dużych korporacji, hoteli czy instytucji publicznych. Służą do wysyłania sygnału dotyczącego zagrożenia pożarowego, o czym informować może zarówno dźwięk, jak i sygnały świetlne z urządzeń zamontowanych w pomieszczeniach.